Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| April 29, 2024

Сдружение "Младежки Глас" България
Scroll to top

Top

Няма коментари

Тодор Йосифов, „Младежки глас”: За съжаление, начините да накараш хората да се замислят за правилата на пътя са отдавна клиширани

Тодор Йосифов, „Младежки глас”: За съжаление, начините да накараш хората да се замислят за правилата на пътя са отдавна клиширани

 

Тодор Йосифов, председател на Национално сдружение „Младежки глас”, в интервю за Агенция „Фокус” за новата инициатива за повишаване културата на водача и безопасността на движение

Фокус: Г-н Йосифов, с какво точно се занимава Сдружение „Младежки глас” и какви са главните цели на дейностите?
Тодор Йосифов: Организацията ни е създадена през 2007 г. в Бургас и от самото учредяване до момента целта на „Младежки глас” е да защитава интересите на младите хора, да ги развива и да налага тяхното мнение в обществото. Радваме се на изключително голям успех и подкрепа. В момента сме най-мащабната неправителствена организация, изцяло управлявана само от млади лидери. През 2014 г. придобихме статут на национална организация от Министерството на младежта и спорта. В момента имаме над 8 000 официални членове и клонове в цялата страна. Безкомпромисни сме, когато става дума за развитието на младите хора в България, защото работим по наш собствен план за тяхното развитие, вярвайки, че са не само бъдещето на България, но и нейното настояще.
Фокус: Бихте ли ни разказали малко повече за мероприятието, организирано от вас, за безопасността на движение по пътищата, провело се в Бургас? Кой участва в него и какви бяха целите?
Тодор Йосифов: Това е наша нова инициатива, която тръгна от централата в Бургас и ще се проведе в повечето общини на страната. Много хора и предимно млади стават неволни жертви на войната по пътищата. За съжаление, начините да накараш хората да се замислят са отдавна клиширани. Много малко институции си поставят реално за цел да направят истинска информационна кампания за културата на водачите и пешеходците. Затова членове на организацията предложиха да направим различна кампания, която да покаже алтернативата на високите скорости по пътищата. Заедно с нашите партньори от фирма DRAG-ON Racing поставихме в Морската градина на Бургас специализирани пистови съоръжения за състезания на професионални мини-коли с дистанционно. Тя работи успешно в Германия, Австрия, САЩ и други държави по света и се радва на огромен успех. За броени минути събрахме над 500 граждани – хора от всички възрасти. Вместо да вдигат адреналина зад волана по улиците на града с високи скорости, без никакви рискове те караха безопасните, но изключително атрактивни коли с дистанционно. Много хора ни споделиха, че това е много по-интересно от гонките по пътищата. Подрастващото поколение видя добър начин да замести агресията – като се гони и блъска с мини-колички и после спокойно да се качи зад волана. Мероприятието е едно от най-посещаваните в града ни и ще стане национално. По подобие на много други държави, и тук алтернативата трябва да е интересна и реално да ангажира хората. Радвам се, че именно „Младежки глас” постави началото и това се посреща с интерес от хората.
Фокус: Според Вас, прави ли се достатъчно за безопасността на движение по улиците, за безопасността на децата и какво още трябва да се направи?
Тодор Йосифов: В цялата страна редица граждански организации и институции се опитват да работят по този важен за всички ни въпрос, но не е достатъчно. Войната по пътищата дава много жертви. Това се дължи колкото на манталитета ни, толкова и на липсата на подходящи условия за безопасност. Най-важното е да се промени мисленето на хората, а това става чрез кампании – постоянно да се показват агресивните водачи на МПС и да се повиши вниманието към подрастващите шофьори и културата на пешеходците. „Младежки глас” го прави от години чрез наши доброволци, но трябва и помощ от институциите, за които това е основен приоритет. За какво бъдеще говорим, ако не пазим децата на България? Това е ангажимент на всички ни, на цялото общество.
Фокус: По Ваши наблюдения, достатъчно ли са образовани както децата, така и юношите, с които се занимавате, за това как да се придвижват безопасно и по правилата за движение?
Тодор Йосифов: Много от децата не само не са запознати с правилата за движение, но и никой не обръща внимание на това като проблем. Отговорността не е само на официалните институции, а и ангажимент на родителите и близките. Това е връзката между поколенията – знанията трябва да се предават от по-възрастните и опитните към по-младите. Затова „Младежки глас” реализира подобни кампании, ангажираме хора от различни възрасти и се гордеем много с нашите членове, които са и млади родители, показващи на децата си по-добрия пример за поведение.
Фокус: Какво е Вашето мнение – трябва ли да се повишат санкциите за нарушения по пътищата и ще бъде ли достатъчно за понижаване на риска от инциденти?
Тодор Йосифов: Няма мерки, които в дадена държава след въвеждането им да са дали стопроцентов ефект за решаване на този проблем. Рисковете от инциденти трябва да бъдат намалени след комплексен подход от повишаване на културата на шофьорите и пешеходците, подобряване на условията за движение, по-сериозен контрол от страна на органите на реда, както и постоянна и масирана кампания в медиите и сред хората. Един подходящ посредник между обществото и институциите трябва да бъдат гражданските организации. Ние работим по въпроса, имаме подкрепата на хората и мислим, че това е правилният път.
Фокус: Има ли други проекти с такава насоченост, планирани от сдружението и ако да – какви?
Тодор Йосифов: Първо, продължаваме инициативата ни „Не на агресията по пътищата” в останалите градове на страната. Решили сме това да не бъдат само големите областни градове, а и по-малките общини, защото младите не са само на няколко места и трябва да ги подкрепяме навсякъде. Имаме желанието да проведем инициативата в цялата страна, като успоредно с това провеждаме и останалите си мероприятия – обучения, семинари, различни други инициативи. Ние сме организация, която се развива всеки ден благодарение само на младите хора, които се вливат в „MG” и веднага започват да дават идеи и да работят. Именно затова ежедневно правим събития из страната. Като независима неправителствена организация, можем да си го позволим, защото не разчитаме на никого, освен на собствените си сили и ентусиазъм. С над 8 000 членове мога да гарантирам, че до края на годината ще проведем над 100 инициативи в цяла България, подкрепящи разрешаването на този проблем. Да спечелиш уважението и подкрепата на младите хора е най-трудното за една организация, а ние го постигнахме и сега работим, за да защитим тяхното бъдеще и развитие у нас.
Фокус: Бихте ли дали някакви съвети на шофьорите и най-вече на младите – тези, които сега взимат своя документ за водач на моторно превозно средство?
Тодор Йосифов: Нека всеки от нас да не забравя, че преди да застане зад волана е вървял пеш по пътищата. Колата не е за забавление – това е средство за придвижване, нека не пречим и на останалите по пътя. Отдавна не е модерно да се състезаваме по улиците с коли. Има много по-съвременни и европейски начини да се забавляваме и показваме качества, и сила. Нека полето на изява на „високи скорости” бъде на пистата на обществото, където да вложим енергията си за налагане на мнението и качествата на младите хора.
Радина МИЛЕВА

Напиши коментар