Правата на младите пред работодателя
Бургаски студенти се запознаха с правата и задълженията си на работното място
четвъртък, 10 ноември 2011
Младежи от клуб „Юрист” и клуб „Екология и образование” към Сдружение „Младежки Глас” организираха семинар на тема „ Правата и задълженията ни като работници и служители. Дисциплинарна отговорност при нарушения на трудова дисциплина. Как да изготвим СV и мотивационно писмо?”, с подкрепата на Община Бургас и Студентски съвет към Университет „Проф. д-р Асен Златаров”.
„Голяма част от живота ни преминава на работното ни място и е безотговорно от наша страна да не познаваме правата и задълженията си като работещи, именно това е целта на семинара. Много младежи, поради незнанието си, стават жертва на некоректни работодатели и вече станали жертва, те не знаят към кого да се обърнат, за да бъдат защитени правата им. Младежите трудно се ориентират, когато кандидатстват за работа, в процеса по изготвяне на CV и мотивационно писмо. Ако знаем своите права ще можем по-добре защитаваме интересите си” каза Деян Сребрев – юрисконсулт и председател на клуб „Юрист” към Сдружение „Младежки Глас”.
Семинарът обхвана разликите между трудов и граждански договор. При гражданските договори изпълнителят дължи определен резултат, като сам определя начина на работата си, а при трудовия договор работникът предоставя работната си сила срещу определено трудово възнаграждение, като страните уговарят определено работно място, работно време и други условия по договора.
„Важно е младото поколение да бъде информирано с правната уредба на отношенията, свързани с полагане на труд, необходими документи, осигуряване и дискриминация на работното място. Процедурите за налагане на дискриминално наказание Работодателят е длъжен да поиска обяснения на работника или служителя – преди налагането на дисциплинарното наказание. Неизпълнението на това задължение води до признаване на дисциплинарното наказание за незаконно. Заповедта за дисциплинарно наказание е мотивирана писмена заповед, в която се посочват нарушителят, нарушението и кога е извършено, наказанието и законният текст, въз основа на който се налага. Дисциплинарното наказание се смята за наложено от деня на връчване на заповедта или от деня на нейното получаване” уточни юрисконсулта Деян Сребрев.
Важна стъпка при търсене на работа или обучение е изготвянето на автобиография и мотивационно писмо. Принципите при изготвянето им е да са кратки, ясни и да се съставят в зависимост от длъжността, за която се кандидатства. Мероприятието премина с огромен интерес от страна на бъдещите висшисти, което показа желанието и потенциала за развитието на младите хора. В тази насока клуб „Юрист” към Сдружение „Младежки глас” ще продължи да организира подобни мероприятия, които да са в полза на младите хора.