Младежки Глас и Обл. Управител на Бургас
Как да направим града, в който живеем безопасен за движение? Какви мерки и действия трябва да предприемем, за да формираме култура на пътя не само у подрастващите, а и у техните родители? Кой какво прави и какви са резултатите?
Това са част от въпросите, които бяха обсъдени по време на среща-дискусия организирана от Областния управител Константин Гребенаров по повод 25 юли- Четвърти европейски ден за пътна безопасност, обявен с решение на Европейската комисия. Участие в нея взеха над 40 младежи от сдружение “Младежки глас”-България, както и представители на ОД на МВР и “Регионален център 112”, Областно пътно управление, Фондация “Безопасни улици от Валя”, Сдружение “SOS-ПТП”.
Сто и петдесет тежки катастрофи за първото шестмесечие са станали на територията на област Бургас. Тази страшна статистика съобщи в началото на срещата заместник началникът на сектор “Пътна полиция” към ОД на МВР Иван Гюлев. В отговор на това Цветелина Рандева- инспектор по превенция и пресаташе на ОД на МВР- Бургас, презентира редица превантивни мерки и мероприятия, които провеждат, целящи намаляване на пътнотранспортните произшествия. Те са насочени основно към подрастващите и имат за цел да възпитат култура на движение и поведение на пътя.
По време на дискусията младите хора активно задаваха въпроси към представителите на институциите и споделиха своите идеи и виждания за подобряване на пътната безопасност. Интерес срещнаха идеите за провеждане на превантивни и обучителни мероприятия не само в детските градини и училищата, но и такива насочени към родителите. Младите предложиха шест месеца след получаването на шофьорска книжка, все още неопитните водачи да имат отличителни знаци по автомобилите, които управляват. Това ще изостря вниманието на останалите участници в движението. Преди години това е било задължително, но днес е оставено като лична самоинициатива. Новите санкции отнасящи се до пешеходците пресичащи на нерегламентирани места срещна одобрението на младежите. По-засилен контрол при получаването на свиделства за управление на МПС, както и въвеждане на психотест като част от курса за шофьори поискаха у
©
|
частниците в срещата.
“За нас от “Младежки глас”-България темата е изключително актуална и ние предвиждаме редица конкретни мероприятия насочени към безопасността на пътя, защото няма по важно от човешкия живот.”, коментира председателят на сдружението – Тодор Йосифов.
В края на срещата Областният управител Константин Гребенаров сподели, че е доволен от участието на толкова много млади хора в дискусията, както и от факта, че всички те проявяват активна позиция по темата. Според бургаския губернатор именно личната ангажираност и отговорност на всеки един човек са спасението от страшните статистики. Гребенаров изказа убеждение, че усилията които правителството полага за изграждане на нова пътна инфраструктура и промените в законовата уредба, с много по-строги правила и санкции, ще допринесат за по-голяма безопасност на пътя.
Следващата инициатива на Областния управител на Бургас и Сдружение “Младежки глас”-България ще се проведе в началото на учебната година и ще бъде насочена към безопасното пресичане по пътя за училище.