Бизнес клуб МГ с пореден информационен семинар за новия програмен период
В Бургас се проведе информационен семинар по оперативната програма „Иновации и Конкурентоспособност”. Събитието се организира от Бизнес Клуб част от Национално сдружение „Младежки Глас”.
„Младите предприемачи от Бизнес клуб целим чрез подобни мероприятия да информираме бизнеса. Темата на семинара е актуална, а нашите дейности са насочени именно в тази посока. Да бъдем максимално полезни на бизнес обществото чрез предоставяне на качествена информация“ каза Петко Георгиев, президент на Бизнес Клуб МГ.
„Още в момента на създаването на Бизнес клуба и аз като участник в учредяването имаме основната задача да бъдем новатори в обществото. Това мероприятие е поредицата от семинари насочени към различни сфери на бизнеса“ сподели Георги Кузманов, основател и почетен президент на Бизнес клуб МГ.
Над 40 фирми се запознаха с възможностите за финансиране на техния бизнес. По време на семинара бяха представени и дискутирани: ОП „Иновации и Конкурентоспособност“, „Подобряване производствени капацитет на МСП“, „Насърчаване на иновационните дейности в предприятията“. Лектори на този панел бяха специалисти от „ГудУил Консултинг“ ЕООД. Вторият панел от семинара засегна “Високотехнологични решения за управление на бизнеса”, “Внедряване на ERP и CRM системи”, с лектори от Сингюлар Лоджик България Компютър Апликейшън ЕООД.
„Общият бюджет на ОП – Иновации и Конкурентоспособност е в размер на 1,39 млрд. евро. Ресурсът е разпределен в пет приоритетни оси: Технологично развитие и иновации – 250 млн. евро; Предприемачество и капацитет за растеж на МСП – 593 млн. евро; Енергийна и ресурсна ефективност на предприятията – 264 млн. евро; Премахване на пречките в областта на сигурността на доставките на газ – 38,2 млн. евро; Техническа помощ – 35,4 млн. евро от ЕФРР. Максималният срок за кандидатстване е в рамките на 60 дни за всяка от приоритетните оси. Всяка една от приоритетните оси има различни срокове на стиратиране на прием за документи акто варират от май до септември 2015г“ каза Юлия Михайлова – експертен отдел за подготовка на европейски проекти.
„Основният фокус е съсредоточен върху малки и средни предприятия. За част от мерките, подкрепяни по ОПИК, допустими бенефициенти ще бъдат и големите предприятия. Предвидена е и подкрепа за клъстери, офиси за технологичен трансфер и технологични центрове. Основните очаквани резултати от изпълнението на ОПИК са да бъдат подпомогнати повече от 9 000 предприятия и да се мобилизират повече от 1 млрд. евро частни инвестиции, да се увеличи делът на иновативните предприятия, да се увеличи производителността на МСП и да се допринесе за намаляването на енергийната интензивност на икономиката“ споделиха специалистите.
Специалистите от Сингюлар Лоджик България Компютър Апликейшън ЕООД представиха един високо технологичен начин за развитие на бизнеса. Технологичната платформа Галакси е един нов метод подходящ за търговски предприятия. Чрез системата се извършва финансово и търговско управление.
Мероприятието се организира със съдействието на проект МИКЦ-Бургас „Гласът на младите” по Национална програма за младежта 2011-2015, Подпрограма1: „Развитие на мрежата от Младежки информационно консултантски центрове /МИКЦ/”, финансиран от Министерство на младежта и спорта.
Бизнес клуб към Национално сдружение „Младежки Глас” е учреден през 2010г. През годините клуба организира кръгла маса за проблеми и решения за развитието на бизнеса в региона на Бургас, семинар за подпомагане на земеделските райони по програмата „Млад фермер“, семинар за развитието на туризма и редица други по малки дискусионни срещи. В бъдеще клуба ще насочи ресурсите си към осъществяване на семинари към други области на бизнеса.